Proč vypadá mé břicho jako těhotenské? Příčiny a vysvětlení

Proč moje břicho vypadá jako těhotná?

Jednoho dne se zamknete do koupelny, pohlédnete do zrcadla a zůstanete stát s otevřenou pusou. "To snad není možné," říkáte si, zatímco se z profilu pozorujete a nevěřícně hladíte břicho, které má podivně kulatý tvar a vy vypadáte, jako byste byl ve 3. měsíci těhotenství. Ne, nejste žádný Arnold Schwarzenegger z filmu 'Junior', spíš máte pocit, že se vám zdá špatný sen. "Bobečku," volá z obýváku moje Miroslava, "nenapekl bys něco dobrého?" Ale já si říkám, že než se vrhnu na pečení buchet, měl bych se asi prvně věnovat svému břichu. Potloukám se tou myšlenkou, proč vlastně moje břicho vypadá jako těhotná? A víte co? Napadlo mě o tom napsat článek, možná nejsem sám, kdo má podobné trable. Tak pojďme přátelé na to, zkoumám se a s vámi sdílím svoje postřehy.

Příčiny nabývání na břiše

Vyloženě komické na tom všem je, že mám pocit, že jsem většinově spíše štíhlý. Ale pohleďme na to vědecky, proč je můj střed těla nafouklý jako balónek na dětské party? Pravděpodobně začneme u stravy – protože víte, když do Miroslavy ráno křičí, abych přidal do lívanců, co peču na snídani, ještě trochu másla, říkám si, že nemůže být vše zlé na mě. Přiznejme si, že rád jím. A občas přemýšlím, zda nedám přednost chuti před zdravím. Samozřejmě, tu snahu o vyvážený jídelníček mám. Ale když je na stole čerstvý chléb a domácí pomazánka, potom se zdravá strava nějak vytrácí – a už to vidím na tom bříšku.

Kromě stravovacích nešvarů by mohl být důvodem nadýmání, intolerance některých potravin, nebo dokonce i stres. Ano, stres! Ten překvapivý nepřítel, který nás nutí jíst více, jít si pro kousek koláče k televizi, protože ten film je tak napínavý. A fitness centrum? To je poslední dobou spíše vzdálený sen, který by mi sice pomohl získat zpět tu "atletickou postavu", ale s ranními schůzkami a večerním podnikáním se tam nedostávám. Je to jako začarovaný kruh.

Porozumění metabolismu a genetice

Někdo by mohl namítnout, že jsem to moje proklatě krásné bříško zdědil. "Luděku, máš to po strýčkovi, ten měl taky takový špíz," slyším tetu spoza rodinných posvícení. Genetika je zajímavá věc, ale nenechme se mást. Přestože geny hrají roli při rozmístění tělesného tuku, šikovně si můžeme pomoci i během života. A pokud jde o metabolismus, tak ano, ten s přibývajícím věkem zpomaluje. Beru, ale dolů s rezignací. Vyvážená strava, správné množství pohybu, to všechno dokáže s metabolismem zázraky. Můj přítel Vítek mi celou dobu tvrdí, že bych měl jíst více bílkovin, více zeleniny, a že bych měl zároveň zintenzivnit své sportovní aktivity. Asi by měl pravdu.

Dieta a cvičení – klíč k plochému bříšku

Tu se dostáváme k něčemu, co jsem možná nechtěl slyšet, ale co je zřejmě nezbytné. Vypnout zprávy o novém burgeru u kamaráda ve stánku a místo toho zvolit daleko zdravější alternativu. "Luděku, Miroslava mi říkala, že to břicho je pryč, kdyžleskne se slunce a máš párty s ledovým salátem," scházíme s kolegy do vnímaní reality. A je pravda, že se nemohu neustále vymlouvat na to, že nemám čas nebo že dietní jídla jsou suchá jako poušť. A co cvičení? To bych měl začlenit do svého života trochu více. Přiznávám, že výmluva o nedostatku času je trochu líná. Vždyť i s Miroslavou můžeme po večerech zapojit tanec, nebo si společně zacvičit při sledování toho našeho oblíbeného seriálu. A víte co? I když si z toho děláme legraci, cvičení může být velmi zábavné, pokud se toho chopíme správným způsobem a najdeme aktivity, které nás baví.

Stres a jeho vliv na vaše břicho

Opět stres. Toho potvora jsme už zmínili, ale tentokrát se do detailu podíváme, proč je takovým strašákem pro naše pasy. Stres je nedílnou součástí každodenního života a umí vypustit hormony, jako je kortizol, které nás nutí hromadit tuk právě v oblasti břicha. A navíc, když jsem v stresu, sáhnu po čokoládě, jakoby mě to mohlo zachránit od veškerého zla světa. Znám tuto příchuť sebeútěchy až moc dobře. Ale pokaždé, když schlípneme, uvolníme stres, uvidíme, že s ubývajícím napětím, bude ubývat i to břicho. Meditace, jóga, nebo dokonce můj oblíbený koníček keramika – všechny tyto aktivity mohou pomoci snížit stresovou hladinu a zároveň zlepšit naše celkové pocity i obraz těla.

Lékarské a zdravotní stavy

Než uděláme rychlokvašku z našich břišních starostí a začneme naslepo hltat každou dietu z Instagramu, měli bychom se zastavit u lékaře. Pokud to břicho vypadá jako těhotné a je tam i nepohodlí nebo bolest, mohl by to být důvod pro zdravotní konzultaci. Občas se nějaká ta intolerance proti určitým potravinám prokouše nepříjemněji, než bychom si přáli. A pak neřešme jen svou vizáž, ale i zdraví – to, jak se cítíme uvnitř, je mnohem důležitější, než jak vypadáme zvenčí.

Dodržujte radost a pozitivitu, učte se o svém těle, věnujte se mu s láskou a rozumějte tomu, že někdy se stane, že se břicho trochu zvětší. Hlavní je uvědomit si, že jste krásní i s ním a že práce na sobě je dlouhodobý proces, který by nám měl přinášet radost, ne stres nebo frustraci. A taky si pamatujte, že zdraví a pohoda mají víc rozměrů než jen ten fyzický. Na závěr přeji všem ploché bříško, pokud si to přejí, a k tomu hodně štěstí, zdraví a humoru na cestě tam.

Napsat komentář

Odeslat komentář