Proč mám nafouklé břicho a jak s tím bojovat?

Příčiny zvětšení břicha

Jednoho dne se podíváte do zrcadla a uvědomíte si, že vaše břicho není tak ploché, jak byste si představovali. Říkáte si: „Vždyť jsem si nedávno kupoval kalhoty o dvě čísla menší!“ Začnete přemýšlet, co by mohlo být za tímto fenoménem původcem. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit velikost vašeho břicha, od genetických dispozic, přes životní styl, až po zdravotní stav. Třeba jste zaznamenali, že se v naší společnosti tendence „velkého břicha“ objevuje víc u mužů než u žen. Vezměte to tak, že muži mají tendenci ukládat tuk hlavně v oblasti břicha, zatímco ženy častěji tuky rozloží rovnoměrněji po těle. Věděli jste, že tento typ tuku se nazývá viscerální a je to takový zákeřný společník, který obklopuje vaše vnitřní orgány a může zvyšovat riziko řady zdravotních problémů? Jo, přesně tak, je to tak trochu lupič zdraví v přestrojení. A aby se břicho nafouklo, stačí kombo nevhodné stravy, nedostatku pohybu a stresu. No jen mi povídejte, kdo z nás si občas nedá ten hamburger, co voní až přes silnici, nebo se eye, ale zároveň si uvědomujte, že co do úst dáváme, se také na našem těle odráží. Můžu vám říct, že když se s Ivana a Ondřejem vracíme od babičky, která má sklon naservírovat nám porce jako pro hladového medvěda, bývá moje břicho jakoby nafouklé balón. A než se nadějeme, skončím v legračním dialogu s Maxem, který na mě kouká s tím svým výrazem, jako by mi chtěl říct: „Zase jsi to přehnal, co?“

Jídlo a pití jako hlavní podezřelí

Když se bavíme o příčinách velkého břicha, jedna věc se nám bude vynořovat pořád - jídlo a pití. Nejsem žádný dietolog ani lékař, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud to s přísunem kalorií přeháním, můj pas reaguje s neomylnou přesností. A nejde jen o to, kolik toho sním, ale také co to je. Fast foody plné tuků a cukrů, slazené nápoje, které vám tělo neumí pořádně zpracovat, vám mohou poskytnout okamžité uspokojení chuti, ale když se to stane běžnou součástí vaší stravy, začne to být problém. A pak je tu také alkohol - ten nenápadný zloděj pasu, který se tady v České republice rád podává v podobě chmelovarů. Ale víte, co je na tom zábavné? Občas si dáme s kamarády soutěž, kdo má „větší pytel na chleba“ po večeru v hospodě. To je pak legrace, ale když pak vezmete do rukou kalorické tabulky, dojdete k názoru, že každé pivo není jen příjem společenské chvilky, ale také drobný příspěvek k budovaní impozantního pivního břicha.

Nedostatek pohybu

Sedavý způsob života je jen palivo do ohně, když se snažíme pochopit, proč máme velké břicho. V dnešní digitální době trávíme hodiny za počítačem, já nevyjímaje. Přiznám se bez mučení, práce na blogu spolu s přibývající láskou ke snackingu při psaní někdy nekončí dobře pro můj pas. Co se týče cvičení, myslím, že o výhodách fyzické aktivity už bylo napsáno moře článků. Ale není to jen o hubnutí, dostatečný pohyb podporuje lépe fungující metabolismus, dodává energii a pomáhá s celkovým pocitem spokojenosti. A má to vědeckou podloženost – pravidelná aktivita nás činí zdravější. Možná si říkáte, že nemáte čas chodit do fitka, ale co takhle začít malými změnami? Já osobně jsem začal brát Maxe na delší procházky. Nejenže je to skvělé pro něj, ale já time sám nejenže spálím pár těch nechtěných kalorií, ale také to psychicky odreaguje. A ano, občas si dám po dobrém workoutu ten zasloužený kose piva s pocitem, že jsem si ho alespoň trochu odpracoval.

Hormonální nerovnováha

Přestože to není první věc, na kterou bychom mysleli, hormony hrají v naší hře „Proč mám velké břicho?“ nepopiratelnou roli. Hormonální nerovnováha může způsobovat, že se náš metabolismus zpomaluje, což může vést k získání hmotnosti, a to i přes správné stravovací návyky a dostatek pohybu. Jde například o hormon kortizol, známý také jako stress hormon, který v těle zvyšuje, jak už název napovídá, v průběhu stresu. A tento hormonu má sklon ukládat tuk přímo do oblasti středu těla. Na druhou stranu stojí hormony štítné žlázy, které když nefungují jak mají, mohou také svým způsobem přispívat k hromadění tělesného tuku. Málokomu by napadlo, že se mohou měnit věci jako metabolismus jednoduše vlivem věku nebo změnami v hormonálním profilu. Je důležité mít na paměti, že pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, je nejlepší navštívit lékaře a nechat se otestovat.

Stres a jeho dopad

Úzkost a stres jsou v moderní společnosti bohužel poměrně běžnou součástí života. Má to však i svůj fyzický dopad a jedním z nich může být i zvětšení břicha. Jak jsem již zmínil, stres vede k produkci hormonu kortizolu, který může přímo ovlivňovat zvětšení břišní oblasti. Kromě toho, ve stresu lidé často hledají útěchu v jídle, tzv. „emotional eating“, kdy si dáte něco na zklidnění a posílení – a občas to může být něco, co se řadí do kategorie „kalorická bomba“. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že když jsem pod tlakem z blížících se deadlines nebo jiných starostí, má snacking dostává na nový level. A pak je tu ještě faktor, že pokud jste neustále v jednom kole, těžko si najdete čas na to, abyste se zdravě najedli, nebo se věnovali fyzické aktivitě. Abych pravdu řekl, já se snažím stres redukovat procházkami nebo meditací – a výsledky na břiše jsou pozoruhodné.

Zdravotní problémy

Nemůžeme ignorovat, že někdy může velké břicho signalizovat i vážnější zdravotní problémy. Chcete-li, nechte si to znít trochu alarmující, ale je dobré být na pozoru. Stav jako je syndrom polycystických ovarií, problémy se štítnou žlázou, nebo dokonce srdce mohou být skrytými viníky. Vždycky je dobré, pokud si všimnete nějakých neobvyklých změn ve vašem těle nebo zdraví, obrátit se na lékaře pro další vyšetření. Vzpomínám, jak Ivana šla před pár lety k doktorovi s podezřením na běžnou intolerance laktózy a nakonec zjistila, že má jiný problém, který mohl mít vážnější následky, kdyby nebyl včas odhalen. V těchto případech platí, že prevence a včasná reakce jsou klíčové.

Genetika – rodinný dědictví

Pokud se tedy zeptáte, proč máte velké břicho i přesto, že vedete aktivní život, jedíte zdravě a vyhýbáte se stresu (což by bylo samo o sobě chvályhodné), pak možná budete muset vzít v potaz i vaše rodinné dědictví. Genetika může hrát roli v tom, jak a kde jsme náchylní k ukládání tuku. Pokud máte několik příbuzných, kterým také nejsou cizí „rodinné břuchy“, možná je čas se smířit s tím, že část z vašeho vzhledu je prostě daná geny. I když to neznamená, že byste měli rezignovat na boj s viscerálním tukem, ale měli byste být realističtí v očekáváních a na práci na sobě se můžete dívat jako na způsob, jak zlepšit svoje zdraví, nejen vzhled.

Výživa jako základní kámen

V boji s velkým břichem je důležité si uvědomit, že nezbytným pilířem je správná výživa. Můžete cvičit, kolik chcete, ale pokud budete do těla dávat více kalorií, než jich spálíte, bude váš pokrok pomalý, nebo nebude žádný. Jde o to najít rovnováhu mezi tím, co a kolik sníte, a jak aktivně žijete. Já osobně se snažím držet zásad, které podporují celkové zdraví - omezit zpracované potraviny, zvýšit příjem čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných produktů a kvalitních proteinů. A nezapomeňme na pitný režim – voda je váš nejlepší přítel. S Ivana jsme se dokonce pustili do experimentu s přípravou jídelníčku na celý týden a musím říci, že když mám jasně rozložené, co budu jíst, spadne mi kámen ze srdce a ruka automaticky míří méně často k nezdravým svačinkám.

Nastavení ž

Napsat komentář

Odeslat komentář