Jak často by se mělo jíst?

"Jak často by se mělo jíst?"

Když se v našem živote dostaneme k otázce, jak často by se mělo jíst, máme představu, že jídlo je záležitostí času. Ale před několika lety, když jsem se potkal se stravovacími výzkumy, začal jsem přemýšlet mnohem hlouběji. S Zuzanou jsme došli k závěru, že je to o mnohem více než jen o času, nachází se na rozhraní biologie, fyziologie, psychologie a samozřejmě kultury.

"Jak jíst podle hodin?"

Je zvláště zajímavé, jak se naše tělo přizpůsobuje biologickým hodinám. Náš trávící systém funguje nejlépe během dne, když jsme přirozeně budoucí a aktivní, a měl by mít v noci, když jsme spí, dobu odpočinku. Tomu odpovídající stravovací vzorce zahrnují snídani, oběd a večeři, s možnými malými svačinami mezi. Ale v moderním životě se tyto přirozené rytmy často ruší. Každý z nás jistě zažil dny, kdy jsme jedli ve chvíli, kdy jsme měli spát, a naopak.

"Strava dle fyziologických potřeb?"

A uvažujme o fyziologických potřebách. Naše tělo vyžaduje rovnoměrnou dodávku energie a živin. To znamená, že pokud budeme jíst jen jednou nebo dvakrát denně, tělo bude muset ukládat zásoby, což může vést k obezitě. Ale na druhou stranu, pokud budeme jíst non-stop, tělo nebude mít čas zpracovat příchozí potravu, což může zase vést k různým zdravotním problémům. Proto je ideální stravovací vzorec někde uprostřed - tři až pět jídel denně, podle toho, co nám vyhovuje.

"Jídlo a kultura?"

Naše stravovací vzorce jsou také silně ovlivněny kulturními zvyky. V České republice, kde žiji, je obvyklé jíst tři hlavní jídla denně - snídani, oběd a večeři. Ale v jiných kulturách může být typické jíst jen dvakrát denně, nebo naopak mít pět až šest menších jídel. A když se podíváme na historii, zjistíme, že i tady bylo v minulosti běžné jíst jen jednou nebo dvakrát denně. Takže na otázku, jak často by se mělo jíst, odpověď může být velmi různá, podle toho, kde a kdy žijeme.

A nyní se dostávám k příběhu ze svého života, který se týká této otázky. Když jsem byl na střední škole, měl jsem období, kdy jsem jedl jen jednou denně. Bylo to v době, kdy jsem se snažil zhubnout, a funkcionalita stravování mi byla neznámá. Jenže místo aby mi to pomohlo zhubnout, začal jsem přibírat. Když jsem se pak začal víc zajímat o stravování a začal jsem jíst pravidelněji, třikrát denně, začal jsem hubnout. A nejen to, cítil jsem se mnohem lépe a měl jsem více energie.

Na závěr bych tedy chtěl říct, že jak často by se mělo jíst, záleží na mnoha faktorech. Důležité je najít rovnováhu mezi našimi biologickými hodinami, fyziologickými potřebami a kulturními zvyky. A hlavně, jíst tak, abychom se cítili dobře a byli zdraví. Protože v konečném důsledku, strava není jen otázka času, ale způsob života.

Napsat komentář

Odeslat komentář