Co je to RAW?

Úvod do světa RAW

Popravdě, když jsem začínala s fotografováním, slyšela jsem o formátu RAW a myslela jsem si, že je to něco jako „raw“ jídlo. Znáte to, nezpracované, syrové… A někde tam je pravda. Formát RAW je v podstatě surový snímek zachycený vaším fotoaparátem. Jak takový surový snímek vypadá? No, nejdříve bych vám ho ukázala, ale udělala bych průšvih. Můj malý Hugo by mi pravděpodobně smetl jídlo ze stolu, pokud bych se pokusila vytáhnout fotoaparát během večeře. Ano, máme reálný život. Ale zpět k RAW. Soubor ve formátu RAW je tedy ten nejobyčejnější snímek, který váš fotoaparát dokáže udělat. Není tam žádné automatické zpracování, které by vylepšovalo barvy nebo kontrast. Je to, co je. Podobně jako když Adéla přijde domů z průvodců a je tak špinavá, že je téměř nerozeznatelná. Ano, i to je RAW.

Přínos formátu RAW pro fotografy

V některých ohledech, fotografování v RAW je podobné vaření z makrobiotických ingrediencí. Jste na začátku procesu s něčím, co je „surové“. Máte plnou kontrolu nad tím, jak nebudete pokračovat. Kouzlo formátu RAW spočívá v tom, že vám umožňuje ovládat všechny aspekty vašeho snímku, od vyvážení bílé po kontrast a jas. Když fotografovala Adéla a Hugo na louce v květnu, mohla jsem si ve formátu RAW udělat krajně pestrý a živý snímek. Ale potom jsem si uvědomila, že květy v pozadí odvádějí pozornost od mých drahých a zvolila jsem si vyvážení bílé tak, aby květy vypadaly méně výrazné. To je ta krása formátu RAW! Můžete si ho představit jako velmi pokročilý Photoshop, který je přístupný přímo ve vašem fotoaparátu.

Technické složitosti formátu RAW

Jistě, a všechny ty regulace a úpravy zvuků, jako kdyby byly náročné a komplikované, že? Pravdou je, že digitální fotoaparáty jsou tak pokročilé, že to umožňují i běžným uživatelům jako já. Samozřejmě, ne všechny fotoaparáty podporují formát RAW. Ale pokud máte moderní zrcadlovku nebo dokonce některé vysoce kvalitní kompaktní fotoaparáty, pravděpodobně budete moci fotografovat v RAW. Ano, i vy, kdo si pořídil fotoaparát pouze proto, aby měl lepší fotografie na Instagram, můžete těžit z výhod formátu RAW.

RAW versus JPEG – věčný duel

Jak jsem řekla na začátku, RAW jde o surový snímek. Naproti tomu JPEG je formát, který již prošel zpracováním vaším fotoaparátem. Když zachytíte snímek, váš fotoaparát automaticky upraví kontrast, ostrost, vyvážení bílé a další elementy, které tvoří konečný výsledek. Takže proč bychom si zvolili RAW místo JPEG, když je tolik práce navíc? Vrátila bych se zpět k mé analogii s makrobiotickým vařením. Máte plnou kontrolu nad tím, co se děje se svým snímkem. Když jste v JPEG, nemůžete vrátit automatizovaná nastavení, která provedl váš fotoaparát. Ale v RAW, jste šéfkuchařem svého kulinářského zážitku.

Zpracování RAW souborů

Když máte svůj RAW soubor, musíte jej zpracovat, abyste jej mohli otevřít, jak jste zvyklí. Zatímco JPEG můžete otevřít v jakémkoli programu pro prohlížení obrázků, RAW potřebuje specializovaný software. Pokud jste jako já a milujte svůj Photoshop, budete nejspíše potřebovat software jako Adobe Lightroom nebo Capture One. Osobně preferuji Lightroom. Adéla mě učí, jak ovládat všechny ty složitě vypadající posuvníky a tlačítka. Ale skutečnost je, že i když nevíte, co děláte, můžete se po chvíli hrát s nastaveními a naučíte se intuitivně, jak dosáhnout požadovaného vzhledu svých snímků.

RAW a budoucnost fotografie

Nakonec vás možná zajímá, kam se RAW vyvíjí. Očekává se, že RAW bude stále širší a že více a více pokročilých funkcí fotoaparátů bude dostupných ve formátu RAW. Dokonce i mobilní telefony začínají podporovat RAW, což naznačuje, že RAW nejspíš bude hrát významnou roli v budoucnosti digitálních médií a fotografie. Co říkáte, jsem připravená na budoucnost? S Adobe Lightroom, svým RAW souborem a Adélou na mé straně jsem rozhodně připravená na cokoli, co přijde.

Napsat komentář

Odeslat komentář